Novice  

Komentar dogajanja na finančnih trgih avgust 2017



komentar dogajanja na finančnih trgih

Počitniški mesec avgust so na delniških trgih zaznamovala povišana geopolitična tveganja. Onkraj Atlantika je negotovost naraščala zaradi prihajajočih pogajanj o dvigu zakonsko določene zgornje meje zadolževanja v ZDA. Strah borznih vlagateljev pa je stopnjevalo rožljanje z jedrskim orožjem s strani Severne Koreje ter izstrelitev balistične rakete v tihi ocena čez Japonsko. Ti dogodki so v povsem zasenčili  dobre gospodarske podatke in poslovne rezultate družb, saj je svetovni delniški indeks mesec zaključil v negativnem območju (MSCI World Index; -0,45 %), japonski borzni indeks Nikkei  225 pa je izgubil 1,75 % vrednosti (v EUR).

Največje svetovno gospodarstvo se nahaja v dobri kondiciji (foto:Pexels)

Čez lužo se je pretekli mesec zaključila sezona objav poslovnih rezultatov ameriških družb za drugo  četrtletje, v katerem so podjetja z indeksa S&P 500 dosegla več kot 5% rast prihodkov in 10% rast dobička. Sicer se največje svetovno gospodarstvo nahaja v dobri kondiciji, kar potrjujejo tudi solidne makroekonomske objave. Navzgor revidiran podatek o rasti bruto domačega proizvoda je pokazal, da je gospodarstvo ZDA v drugem četrtletju glede na prejšnji kvartal zabeležilo tri odstotno rast BDP, prevedeno na letno raven, kar je največ v zadnjih dveh letih. Še naprej se namreč krepi ameriški potrošnik, močno rast pa so na četrtletni ravni zabeležile tudi investicije.

prva evropski trg
V Evropi so borzno dogajanje poleg severnokorejske jedrske grožnje pretresali tudi teroristični napadi v Barceloni.(foto:Pexels)

V Evropi so borzno dogajanje poleg severnokorejske jedrske grožnje pretresali tudi teroristični napadi v Barceloni. Slednje je več kot izničilo dobre gospodarske podatke saj je evropski borzni indeks zabeležil 0,79 % padec, ob vsesplošni povečani negotovosti pa je na vrednosti pridobivalo zlato (+3,5 %), v katerem so vlagatelji iskali varen pristan. V preteklem mesecu so opazno rastle tudi cene industrijskih kovin in surovin kar je vplivalo na dobro razpoloženje vlagateljev v surovinsko bogate države, zlasti Brazilije in Rusije.

Omenjena geopolitična negotovost je povzročila tudi selitev premoženja vlagateljev v bolj varne obvezniške naložbe in s tem zniževanje zahtevanih donosnosti (rast cen). Na pozitivno vzdušje so vplivala tudi pričakovanja vlagateljev o počasnejšem tempu dvigovanja obrestnih mer s strani centralnih bankirjev. Mario Draghi, predsednik ECB, je tako avgusta ponovno zagotovil, da bo denarna politika tudi po prenehanju programa odkupov obveznic ostala ohlapna. Med obveznicami v portfeljih pokojninskih skladov lahko v prejšnjem mesecu izpostavimo dvig cene slovenskih državnih obveznic (10 letna državna obveznica; +1,6%), ki je posledica nadaljevanja visoke rasti gospodarske aktivnosti. Ta je bila z medletno 5,2 odstotno rastjo BDP znova občutno višja od povprečja evrskega območja.

Gibanje borznih indeksov*sprememba / pretekli mesecletos (do 31. 8. 2017)
Evropa (STOXX Europe 600 )-0,79 %5,82 %
ZDA (S&P 500)-0,28 %-0,64 %
Svetovni razviti trgi (MSCI World)-0,45 %0,73 %
Trgi v razvoju (MSCI Emerging Markets)1,63 %13,89 %
Slovenija (SBITOP Index)-0,02 %13,26 %
USD/EUR0,59 %12,97 %
* cenovni indeksi v EUR, vir: Bloomberg
Donosnost državnih obveznic31. 8. 201730. 12. 2016
10 - letna slovenska državna obveznica0,96 %0,83 %
10 - letna nemška državna obveznica0,36 %0,21 %
10 - letna ameriška državna obveznica2,12 %2,44 %




Bodite obveščeni prvi

[sibwp_form id=1]