Tudi vi ponoči glasno smrčite in zjutraj poslušate pritožbe vašega partnerja? Brez skrbi, v PRVI smo našli rešitev.
Vsak človek kdaj smrči
Smrčanje je v večini primerov popolnoma normalno. Čeprav se pogosteje pojavlja pri starejših moških, lahko smrči praktično kdorkoli, vključno z dojenčki. Ta hripav, ropotanju podoben zvok nastane zaradi vibriranja tkiv grla, ki se med spanjem sprostijo in tako delno zaprejo vašo dihalno pot. To povzroči nastanek različnih zvokov, od žvižganja do godrnjanja, lahko pa se pojavijo tudi resnejši simptomi in znaki, ki v nekaterih primerih močno vplivajo na posameznikov vsakdan.
Skrb za zdravje in preventiva sta ključna za ohranjanje dobrega počutja, pri čemer je pomemben korak tudi vnaprej izbrano kakovostno zdravstveno zavarovanje. Z našim zavarovanjem PRVA Zdravje sodelujemo s 170 zasebnimi zdravstvenimi ustanovami, med katerimi je tudi NYD Klinika, ki združuje vrhunske strokovnjake iz različnih medicinskih področij, najsodobnejšo tehnologijo in celosten pristop k pacientu.
V letu 2025 skupaj Z NYD Kliniko ekskluzivno predstavljamo serijo člankov, ki bodo poudarili pomen skrbi za naše zdravje, preventivnih pregledov in pravočasnega ukrepanja.
Smrčanje je lahko nevarno
Morda je prva misel ob govoru o smrčanju, sočutje do partnerja našega glasnega smrčača, in seveda do njegovega spanca – oziroma do pomanjkanja le tega. Vendar pa se je potrebno zavedati, da smrčanje lahko močno vpliva tudi na tistega, ki smrči. Premetavanje med spanjem, zbujanje s suhim ali vnetim grlom, nenehna utrujenost, razdražljivost in glavoboli so le nekatere posledice smrčanja.
Smrčanje je lahko eden izmed znakov resnejšega kliničnega stanja, t.i. spalne apneje. Ljudje s spalno apnejo med spanjem dejansko prenehajo dihati. To se zgodi bodisi zaradi blokade njihovih dihalnih poti bodisi zaradi pomanjkanja signalov za aktivacijo dihalnih mišic s strani možganov. Se sprašujete kako je možno, da tak človek preživi celotno noč? Odgovor se skriva v refleksu, ki ga sproži pomanjkanje kisika. Ta refleks jih zbudi ravno toliko, da ponovno zadihajo. Spalna apneja, če je nezdravljena, lahko močno skrajša življenje posameznika. Smrčanje pri spalni apneji je običajno zelo glasno, poleg tega lahko partner opazi epizode prenehanja dihanja med spanjem ali hlastanja za zrakom.
Zakaj človek smrči?
Ko človek diha, zrak potuje po dihalni poti, ki se začne z nosom in konča s pljuči. Med prehodom iz lahkega v globok spanec se mišice mehkega neba v ustni votlini, jeziku in grlu sprostijo, kar lahko vodi v zožitev te dihalne poti. Bolj kot je dihalna pot zožena, močnejše so vibracije teh tkiv in glasnejše je smrčanje. Na samo zožitev dihalne poti lahko vplivajo številni dejavniki:
- Anatomska sestava ustne votline.
Nekateri ljudje imajo prirojeno povečano žrelnico, podaljšano uvulo – jeziček, velike mandlje ali velik jezik, kar lahko zoži pot skozi katero prehaja zrak. Tudi ukrivljenost hrustanca v nosu, ki med seboj ločuje nosnici ima lahko podoben učinek. - Obolenja nosne votline.
Vnetje nosne sluznice, tako imenovani rinosinusitis, lahko vodi v otekanje sluznice nosne votline. To lahko zmanjša velikost dihalne poti in poveča dihalni napor med spanjem, kar se odrazi v smrčanju. Enak učinek ima lahko tudi zamašen nos zaradi alergije ali prehlada. - Starost.
S staranjem se mišični tonus zmanjša, kar vodi v zoženje dihalne poti in pogostejše smrčanje med starostniki.
- Spol.
Dokazano je, da moški pogosteje smrčijo kot ženske. To je v veliki meri posledica njihove anatomije, ki zagotavlja več prostora za širjenje in ustvarjanje vibracij dihalne poti med spanjem. Poleg tega imajo moški razporejen velik del telesne mase na zgornjem delu telesa, torej na vratu in prsnem košu. To pomeni, da je tam več mehkega tkiva in maščobnih oblog, ki lahko povzročijo večji pritisk na dihalno pot.
- Družinska anamneza.
Včasih se smrčanje pojavlja medgeneracijsko v družini. Če je kdo od vaših staršev smrčal, obstaja večja verjetnost, da boste smrčali tudi vi.
Na omenjene dejavnike človek nima kaj dosti vpliva, obstajajo pa tudi dejavniki tveganja za nastanek smrčanja, ki jih človek lahko izbere. To so:
- Uživanje alkohola in pomirjeval.
- Pomanjkanje spanca.
- Prekomerna telesna teža in debelost.
Smrčanje lahko zdravimo
Dandanes obstajajo številni načini za obvladovanje smrčanja. V nekaterih primerih lahko smrčanje učinkovito odpravi že nekaj preprostih sprememb življenjskega sloga, na primer zmanjšanje telesne teže, izogibanje uživanju alkohola tik pred spanjem in skrb za zadostno količino spanca. Tudi sam položaj spanja ima pomembno vlogo, izogibanje spanju na hrbtu lahko pomeni izogibanje smrčanju. Če je vzrok za vaše smrčanje v vnetju nosne votline, lahko pomagajo protialergijska zdravila in dekongestivi. Tudi nosni trakovi, ki se nalepijo na zunanjo stran nosnic lahko pripomorejo k vzdrževanju odprtih nosnic med spanjem.
V nekaterih primerih bo potreben operativni pristop za odpravo vzrokov smrčanja. Glavni cilj operativnega pristopa je odprtje zgornjih dihalnih poti in preprečitev njihove zoženosti med spanjem. Med najpogostejšimi postopki so uvulopalatofaringoplastika (UPPP), tonsilektomija (odstranitev mandljev) in septoplastika (popravilo ukrivljenega nosnega septuma).
Vsekakor se pri smrčanju priporoča pregled pri zdravniku otorinolaringologu, specialistu za zdravljenje bolezni ušes, nosu in grla. V sklopu anamneze bo identificiral možne vzroke za smrčanje, jih z ustreznimi diagnostičnimi pristopi potrdil in priporočil zdravljenje. Nekateri vzroki smrčanja so lahko življenje ogrožujoči, zato je pomembno da poiščete strokovno pomoč.