Spoznanje, da je koronavirus COVID-19 postal globalna grožnja, je marca delniške trge poslalo v prosti pad, upadle so tudi cene obvezniških naložb. Sodeč po dogajanjih na finančnih trgih je okužba z virusom prizadela praktično ves svet, intenziteti upada osrednjih delniških indeksov, ki smo ji bili priča, smo v preteklosti na delniških trgih doživeli trikrat. Z namenom omilitve negativnega vpliva na gospodarstvo so države in centralne banke pričele z relativno odločnimi koraki v smeri fiskalnih in monetarnih spodbud, ki sodeč po odzivu finančnih trgov, zaenkrat niso imeli blagodejnega učinka.
FED je v marcu dvakrat znižal ključno obrestno mero na praktično ničlo, evropska centralna banka pa je na zadnjem zasedanju vpeljala številne spodbujevalne ukrepe, pri čemer pa je ohranila obrestne mere nespremenjene. Države, katere je virus najbolj prizadel, so že napovedale krizno financiranje za blažitev učinkov posledic izpadov, ki jih bomo deležni zaradi posledic virusa. Pričakovati je koordinirane fiskalne ukrepe na področju znižanja davčnih bremen, čez lužo po zadnjih informacijah postaja realnost celo t.i. helikopterski denar. To pomeni, da bi vsak Američan (najbogatejši naj bi bili izvzeti) prejel ček, ki bi ga moral nameniti takojšnji potrošnji, s čimer bi dosegli stimulacijo gospodarstva.
Kljub temu, da se vsi omenjeni ukrepi pripravljajo v želji po hitrejšem gospodarskem okrevanju po uspešni zajezitvi širjenja koronavirusa, finančne trge trenutno prevevata velika zmeda in negotovost. Dejstvo pa je, da bomo učinke ukrepov lahko občutili šele kasneje, ko se bodo razmere v zvezi s širjenjem okužb z virusom umirile. V dnevno spreminjajočih se razmerah je zato še toliko bolj pomembno zavedanje, da če vlagamo in varčujemo na dolgi rok, čas dela za nas. To pomeni, da se z daljšanjem dobe varčevanja povečuje verjetnost, da bo dejanska dosežena donosnost enaka pričakovani. Skupaj z ustrezno razpršenostjo finančnih naložb, ki jo v Prvi zagotavljamo tako pri upravljanju pokojninskih kot tudi naložbenih skladov, ostaja dolgoročni vlagatelj preudarno investiran, trenutnim borznim korekcijam navkljub.