Novice  

Finančni trgi v maju



Komentar dogajanja na finančnih trgih maj 2021

Bolj znan borzni pregovor pravi, da je smiselno maja prodati delnice in se na trg vrniti čez nekaj mesecev (“Sell in May and go away.”). Maj je borznim vlagateljem prinesel pozitivno donosnost, ameriški borzni indeks S&P 500 pa je dosegel novo rekordno vrednost, kljub temu pa za evrskega vlagatelja zaradi šibkejšega dolarja zaključil v rdečem območju. Po drugi strani so delnice na stari celini na račun uspešnega poteka cepljenja proti virusu COVID-19 v maju zabeležile lepo rast, osrednji evropski indeks STOXX 600 je pridobil +2,59 %. Pozitivno donosnost +0,64 % so zabeležili tudi trgi v razvoju, merjeno z  indeksom MSCI EM.

V ZDA je pandemija vse bolj pod nadzorom, zato se je fokus borznih analitikov preusmeril na nevarnost visoke inflacije. V maju smo na finančnih trgih v povezavi s tem zabeležili nekaj presenetljivih podatkov. Glede na metodologijo izračuna inflacije, ki jo uporablja ameriška centralna banka (Fed), je PCE indeks v aprilu glede na leto poprej pridobil 3,1 %. Po drugi strani pa je CPI indeks, ki na nekoliko drugačen način beleži inflacijo, pridobil kar 4,2 %. Podatki o inflaciji niso preveč vznemirili vlagateljev, saj je Fed skok inflacije komuniciral kot enkraten dogodek z omejeno ročnostjo učinka. Podobno tudi ameriška finančna ministrica, Janet Yellen, vidi nenadno rast cen kot začasen pojav, čeprav po njenih besedah ta trend lahko še traja do izteka leta. Analitiki podatke o visoki inflaciji pripisujejo odpiranju gospodarstva in posledici ozkih grl v dobavi. Znaten del visoke rasti inflacije lahko pojasnimo z rastjo cen rabljenih avtomobilov in vplivu nizke osnove v preteklem letu.

V Evropi se je po relativno počasnem cepljenju v preteklih mesecih stanje precej izboljšalo. V maju je vsak dan skoraj en odstotek Evropejcev prejel cepivo. Omenjeno je v kombinaciji z izjemo likvidnostno podporo centralne banke vrednost evropskega indeksa največjih borznih družb dvignilo na rekordne ravni. Evropsko gospodarstvo nadaljuje po poti okrevanja, kar nakazuje tudi izjemno visok aprilski proizvodni indeks PMI v evroobmočju, ki se nahaja na najvišji vrednosti v zgodovini zbiranja podatkov. Tudi Združeno kraljestvo beleži zelo robustno okrevanje, tudi tamkajšnja centralna banka je opazno zvišala napoved gospodarske rasti v letošnjem letu – na 7,5 %, kar predstavlja najvišjo napoved gospodarske rasti po letu 1941.

Na obvezniških trgih v maju nismo zabeležili večjih premikov. Evropska centralna banka nadaljuje z ekspanzivno denarno politiko, saj so evropski inflacijski pritiski precej milejši kot v ZDA, tudi retorika ameriških bankirjev že nakazuje približevanje trenutka, ko bo treba začeti komunicirati postopne umike odkupov obveznic oziroma višanje obrestne mere. Višji inflacijska pričakovanja in pretresi na trgu kripotovalut so zbudila apetit vlagateljev po zlatu, ki je poraslo za slabih 8 %, dražile pa so se tudi  nekatere druge surovine in dosegle rekordne vrednosti. Izpostavimo lahko baker, ki prvič v zgodovini presegel ceno 10 tisoč dolarjev za tono, iz Bank of America pa so sporočili, da so zaloge bakra najnižje v zadnjih 15 letih in bi ob trenutnem povpraševanju, ko svetovno gospodarstvo spet dobiva zagon, zadoščale le za tri tedne.

Gibanje borznih indeksov*sprememba / pretekli mesecV letu 2021 (do 31. 05. 2021)
Evropa (STOXX Europe 600 )2,59 %13,46 %
ZDA (S&P 500)-0,74 %12,48 %
Svetovni razviti trgi (MSCI World)-0,23 %11,36 %
Trgi v razvoju (MSCI Emerging Markets)0,64 %7,24 %
Slovenija (SBITOP Index)6,90 %26,5 %
USD/EUR1,73 %0,02 %
* cenovni indeksi v EUR, vir: Bloomberg

Donosnost državnih obveznic31. 05. 202131. 12. 2020
10 - letna slovenska državna obveznica0,19 %-0,19 %
10 - letna nemška državna obveznica-0,19 %-0,57 %
10 - letna ameriška državna obveznica1,59 %0,91 %




Bodite obveščeni prvi

[sibwp_form id=1]