23 LET POBUD IN OZAVEŠČANJA O PRIHODNOSTI
Danes je dan, ko lahko ustvarimo spremembe in s tem obrnemo naš jutrišnji svet na bolje. V PRVI zato v sklopu našega poslanstva, ki je v ozaveščanju o pomembnosti pravočasnega prevzemanja odgovornosti za lastno prihodnost, v ta namen obeležujemo t.i. dan prihodnosti. Namenjen je konstruktivnemu premisleku o naših osebnih vizijah in željah, 14. decembra 2023 ga bomo zaznamovali sedmič.
Na prvi dan prihodnosti smo skupaj z županom Mestne občine Ljubljana, Zoranom Jankovićem, postavili časovno kapsulo in vanjo oddali želje in vizije našega življenja čez 20 let. Takrat jo bomo skupaj odprli in v Ljubljani pripravili javno razstavo vseh prejetih vizij, ki jih bomo lahko primerjali z dejanskim stanjem.
Od tu nas je rdeča nit vodila k pomembni vzpostavitvi sinergij med generacijami, s čimer lahko oplemenitimo naše življenje. V ta namen smo z vami ustvarjali priložnostni znak “Med generacijami”, v centrih starejših DEOS so se starostniki družili ob pletenju copatkov, na dan prihodnosti pa smo s temi na še nepopisano življenjsko pot pospremili vse novorojenčke po Sloveniji. Ob bok temu smo z donacijo podprli projekt Porodnišnice Ljubljana Slojenčki, porodnišnico pa obarvali v rdeče.
Ker drevesa povezujejo generacije in izhajamo iz želje po bolj kakovostnem bivanju zanamcev, smo za bolj zeleno prihodnost ob dnevu prihodnosti leta 2018 pomagali slovenskim gozdovom. V občini Črna na Koroškem so vetrolomi povzročili velikansko in nepopravljivo škodo, zato smo jim predali donacijo za več kot 7.250 sadik gozdnih dreves za obnovo gozdov, pozneje pa so na našo pobudo skupaj stopili številni prostovoljci, zavihali rokave in prispevali svoj košček k obnovi.
Ker je najboljši zgled družbi začeti pri sebi, smo k sodelovanju najprej povabili vse svoje sodelavce. Prostovoljno delo je za nas pomemben element, saj nagovarja naše zaposlene in širšo družbo. Gozdovi so naše naravno bogastvo in pomembno vplivajo na kakovost našega življenja, zato skrb zanje štejemo za pomembno naložbo v prihodnost. So tudi čudovit simbol medgeneracijskega povezovanja, saj bodo drevesa rasla z nami in našimi zanamci.
Prihajajoči dan prihodnosti pa bo letos jubilejno peto leto pri najpomembnejšem živem bitju, čebeli. Zaščita čebel je naložba v trajnostno prenovo in ustvarjanje bolj varnega okolja za prihodnje generacije. Skupaj s partnerjem, Čebelarsko zvezo Slovenije, smo snovali projekt #PRVAčebela. V okviru tega osnovnošolce in srednješolce s pomočjo učnih čebelnjakov spodbujamo k pridobivanju praktičnega znanja o čebelah, posredno pa k ohranjanju čebelarstva v Sloveniji.
Do danes smo učni čebelnjak omogočili 16 čebelarskim društvom, izbranih na podlagi javnega razpisa in glasov javnosti. Sočasno tudi naše zavarovance oziroma člane pokojninskih skladov spodbujamo k sajenju medovitih rastlin – skupaj smo jih posadili že prek 300 tisoč.
#PRVAčebela se spet prebuja 14. decembra. Na osnovi novega javnega razpisa bomo tudi v 2024 novim štirim čebelarskim društvom, ki s čebelarski krožki delujejo na osnovnih ali srednjih šolah, omogočili postavitev tipiziranega učnega čebelnjaka. Simbolični sklep akcije bo na svetovni dan čebel 20. maja.