Novice  

Oblikujmo zdrave in spoštljive medosebne odnose



Odnosi so vse okoli nas. In gotovo ste se že mnogokrat vprašali, kaj lahko naredite oziroma spremenite, da bi se v njih v prihodnosti počutili bolj varne in bolje slišane? Večina nas je izkoristila trenutke preteklega obdobja za razmislek o tem, ali si res želimo nadaljevati svoje življenje enakega počutja in v enako hitrem tempu. Vsi si želimo več povezanosti in bolj stabilnih, srečnih odnosov z ljudmi, ki jih imamo radi. In obstaja recept za to, vendar je na nas, da ga tudi upoštevamo.

 

SLEDITE NAČRTU, KI VAS OSREČUJE

Odnosi so kot rastlina. Če rože ne zalivamo, bo ovenela. Če nič ne vlagamo v odnos, bo postal prazen in ne bo zadovoljeval oseb, ki so udeležene v odnosu. Kako pa tkemo odnose, se verjetno sedaj sprašujete? Odnosi se oblikujejo preko strpne, sodelujoče in spoštljive komunikacije. Ko izražamo svoje potrebe, želje in tudi ko na glas povemo, kaj nas moti, s tem dajemo »navodila za svojo uporabo« osebi na drugi strani odnosa.

  1. Včasih je potrebno oblikovati načrt, ki nam pomaga ustvariti strukturo v zmedi naših možganov, po kateri šviga nešteto bolj ali manj pomembnih misli in informacij. Bodite čuječi in sledite svojim mislim in lastnih občutenjem. Opazujte okolico v temle dihu, ki ste ga sedaj vdihnili. Tukaj in sedaj.
  2. Vzemite list papirja, rada rečem, da je včasih »stara šola« pisanja na papir še vedno zelo koristna in začnite pisati, kaj vas osrečuje. Kaj je tisto, kar vam nariše nasmeh na obraz. Ali je dosegljivo? Po navadi naše želje presegajo trenutno stanje zavedanja, a danes govorimo o načrtu, ki vas osrečuje, torej sanjajte na veliko! Naj vas strah, predsodki, dogme in stereotipi ne blokirajo. Še vedno govorimo o pisanju svojih želja na papir. Tu ni nič narobe, to ste vi in vaše skrite ali tihe želje.
  3. Pustite svoje želje napisane, na nekaj dni jih ponovno preberite, morebiti kakšno dodajte. Glejte na to kot na možnosti, ki se lahko tudi uresničijo in vas – osrečijo. Zakaj pa ne? Verjamem, da ko trdno verjamemo v svojo željo ali cilj, smo s tem že na pol poti do dosežka.
  4. Ko takole naredite strukturo svojih želja, se lahko o njih pomenite z osebami, ki jim zaupate. Pomenkujte se in pogovarjajte o svojem seznamu. Odpirajte se zaupanju, da zmorete realizirati katero od svojih želja. Morebiti bo vzpodbudna beseda prijateljice vaši želji dala krila, ali pogumen potisk partnerja, ki verjame v vas. Partner se zaveda, da ko boste vi srečni, bo tudi sam začutil zadovoljstvo.
  5. Pogumno se lotite uresničevanja vsaj enega cilja oziroma želje, ko bi vas osrečila. Če so cilji kratkoročni, so lažje dosegljivi in ko jih dosežemo, nam dajo dodatno motivacijo, da se lotimo naslednjih, mogoče višje letečih ciljev. Cilji so točke v naših vizijah, h katerim stremimo in se zaradi njih trudimo biti bolj uspešni, motivirani in polni želje, da jih dosežemo. Občutimo srečo in zadovoljstvo.

Ko realizirate svojo željo ali dosežete cilj, to povejte ljudem, s katerimi tvorite odnose. S tem jim ponudite možnost, da vas spoznajo z nekoliko drugačne plati. To je eden od načinov oblikovanja zdravih in spoštljivih medosebnih odnosov.

 

KAKO SE V DRUŽINSKEM KROGU UČIMO STRPNOSTI

Posamezni člani družine imajo različne potrebe, cilje in tehnike izražanja. Eden hitro pove, kaj ga moti in česa ne prenese, drugi vse tišči v sebe in ne zna ali zmore povedati, kaj ga skrbi ali boli, tretji spet burno reagira ali pač pasivno spremlja spremembe. Želim poudariti, da je vsak od nas poseben in unikaten individuum pri čemer je še toliko bolj pomembno, da se naučimo biti strpni in odgovorni do lastnih reakcij.

  1. Področje financ je eno od zelo pomembnih področij, ki zahteva veliko usklajevanja in prilagajanja ter iskrenosti in strpnosti. Smo v času, ko nas negotovost glede finančne prihodnosti občasno stisne v grlu. Pomembno je, da se partnerja soglasno odločita, kako bosta oblikovala finančni plan za na primer nekaj mesecev vnaprej, glede na predvidene prihodke in odhodke. Pametno je tudi da poskrbita za varnost svoje družine v primeru najhujšega, najsi bo to oblika ustreznega varčevanja ali zavarovanja. S tako oblikovano strukturo se lahko notranja napetost umiri, saj dobita vizijo varnosti in miru, da bomo čim bolj uspešno prejadrali prihajajoče vode poslovnih izzivov, ki vedno vplivajo tudi na partnerske in družinske odnose. Ne dovolite, da vas strah premaga.
  2. Odrasli smo zgled otrokom. Torej je pomembno, da odgovorno komunicirate eden z drugim, se znate prilagajati, slišite sogovornika in spoštujete njegovo mnenje, četudi je drugačno od našega. Ko se odrasli pogovarjate umirjeno in iščete rešitve za morebitno situacijo, ki jo je potrebno rešiti, nas pri tem opazujejo otroci. Zavestno zrelo ravnajte s pogovorom in odgovorno spoštujte eden drugega. To je največja popotnica otroku glede načina strpnega in sodelujočega pogovora.
  3. Družinsko sodelovanje pomeni oblikovanje zadolžitev vsakega družinskega člana posebej. Ne glede na starost otrok ali najstnikov definirajte za vsakogar kakšna družinska oziroma gospodinjska dela naj opravlja. O tem se redno pogovarjajte. Sodelujte in bodite strpni, ko bo kdo od otrok negodoval in se upiral. Mirno razložite zakaj je potrebno, da vsi člani družine opravite vsak svojo nalogo in posledično pridobite veliko prostega časa, ki ga lahko posvetite igri, zabavi, sprostitvi in se s tem ponovno bolje povežete in začutite družinsko varnost in naklonjenost.
  4. S pomočjo strpne komunikacije se doseže marsikaj koristnega in konstruktivnega. Posledično se boste lahko počutili bolj mirne, upoštevane in zadovoljne. Četudi pride kakšen bolj temačen dan, poln skrbi, se boste v varnem zavetju družine zavedali, da boste s skupnimi močmi previharili še tako zahtevna neurja, ki jih občasno tke življenje.

In nenazadnje. Varnost v vseh pogledih naj bo prvem mestu. Ne predajte se niti strahu in tesnobi, ker niste sami. Vedno obstajajo rešitve, s katerimi premagamo izzive. Skorajda smo že padli v kolotek prejšnjega načina življenja, a vas kljub temu izzivam, da se občasno ustavite in globoko vdihnite svež zrak. Pomislite, kako zanimivo je življenje in kakšne darove nosi. Veselite se vsakega trenutka in ga izkoristite v miru in zadovoljstvu.

Melita Kuhar

Vsak izmed nas ima svojo zgodbo

Melita je univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja in diplomirana socialna delavka. Svojo Svetovalnico vodi več kot desetletje. Je avtorica štirih knjig: Iskreno o partnerstvu, Iskreno o vzgoji otrok in najstnikov, Iskreno o intimnosti in Iskreno o osebni rasti.

Je mama uspešne študentke, ki sicer študira v tujini, a se je v temle času preizkušnje za vse nas uspešno vrnila v domovino in opravlja izpitne obveznosti na daljavo. S svojimi pozitivnim pristopom lajša dvome in stiske mnogim od nas, vodi svetovanja online, po skypu in nadaljuje z ozaveščanjem, da je ravno v tehle časih izjemno pomembno biti strpen, spoštljiv, solidaren in sočuten.

ODGOVORNI DANES, SKRB MANJ JUTRI

Vas zanima sklenitev ali podaljšanja zavarovanja? Imate vprašanje? Izpolnite obrazec in kontaktirali vas bomo.




     


    Ključne besede:




    Bodite obveščeni prvi

    [sibwp_form id=1]