Novice  

Kako z nasmehom manevrirati med delom od doma, učenjem, kuhanjem in igro



Kako-z-nasmehom-manevrirati-med-delom-od-doma-delom-ucitelja-kuharice-partnerja

Drobcen virus nas je zaprl med štiri stene … Po prvotnem šoku se zdaj že navajamo na nove okoliščine. Večina staršev nas dela od doma, medtem ko imajo naši otroci pred seboj vsak dan nove izzive s spoznavanjem novih snovi, rednim izpolnjevanjem nalog in temu ustrezno koncentracijo. Če temu pripnemo še vse gospodinjske obveznosti in prostočasni program, smo se znašli s precej aktivnostmi na naših plečih, v izogib stresu pa tokrat nič ne moremo preložiti na stare starše.

In čeprav se zdi, da se je naš svet postavil na glavo, je naša odgovornost, da smo znotraj naše mikro celice umirjeni in se organiziramo na novo. Za naše skupno in bolj kakovostno delovanje, je potrebno vzpostaviti nove navade in rutine, istočasno pa je zdaj odlična priložnost, da izboljšamo naše odnose, za kar prej nismo našli dovolj časa.

 

Z rutino svojim otrokom ustvarite občutek varnosti

Ko smo se začeli zavedati, da postaja ostajanje doma edina nova realnost, svetujem, da se vzpostavijo nove navade, ki bodo vodile k rutini. Zakaj rutina? Pomembna je zato, ker daje občutek varnosti in stabilnosti v negotovih časih. Obenem nudi okvir, znotraj katerega izvajamo vsakodnevna opravila. Tako varčujemo z energijo, ne izgubljamo časa s prerekanjem kdo bo kaj postoril in posledično ostane prosti čas za druženje, igranje, crkljanje.

  • Starša se med seboj dogovorita, katera opravila naj začne opravljati kateri od članov družine, primerno glede na starost otrok.
  • Vajin dogovor prenesita otrokom ter razložita, kaj pričakujeta od vsakega posebej, da bo počel in kdaj
  • Starša se med seboj dogovorita, tudi glede na delo od doma, kdo bo kateri dan pomagal otrokom pri razlagi snovi, kdo pa bo na primer skuhal kosilo.
  • Tako opredeljen urnik naj bo definiran za en teden vnaprej. Vanj vnesite tudi čas za telovadbo in miganje doma, tudi plesanje, za igranje družabnih iger, za pospravljanje doma, za lenarjenje na kavču in čas za vas, da se ljubeče povezujete.
  • Glede na izkušnje in dogajanje preteklega tedna, vzpostavite novi urnik za naslednji teden.
  • Partnerja si dajta vzeti čas tudi za vaju, da se zvečer, ko otroci spijo, na miru pogovorita, spočijeta, ljubita in si izkazujeta nežnosti ter se tako povezujeta kot moški in ženska.

 

S spoštljivo starševsko komunikacijo ste najboljši zgled svojim otrokom

Ker ste s partnerjem veliko skupaj doma in se bodo pokazale razlike med vama, morebiti še toliko bolj kot poprej, ko sta bila osredotočena na službene obveznosti, se tega ne ustrašite. Verjetno boste v stiski, zmedeni za nekaj trenutkov, kako sedaj tole skupno bivanje znotraj doma preživeti, a predlagam, da se umirite in pogovorite.

Sedaj ni čas za prepire in iskanja krivca ali druge negativnosti. Smo v obdobju, ko je potrebno stopiti skupaj, biti ljubeči in prijazni eden do drugega. Tako kot boste s partnerjem med seboj komunicirali, spoštovali različna mnenja, si izkazovali pozornost in strpnost, takšen zgled boste otrokom. Svetujem, da kljub morebitnim različnim pogledom na določene izzive, zmorete toliko medsebojnega razumevanja, da oblikujete zdrave kompromise. Tako bosta vajini družinici omogočila stabilnost, primerne okvirje medosebnih odnosov in pozitivno naravnanost vseh članov družine. Nekaj receptov za uspeh:

  • Način komunikacije med starši, je model kako se bodo z vami pogovarjali vaši otroci.
  • Vztrajajte pri danih opravilih in zadolžitvah. Tudi sebi zadajte opravila, ki jih vestno in urno naredite (ne pozabimo – starši smo neverbalni zgled).
  • Če imate najstnika v hiši, globoko dihajte, ne jemljite njihovih najstniških izpadov osebno, saj je za obdobje odraščanja značilno, da najstniki nimajo kaj prida empatije in so izredno krivični, pa še s sovrstniki se ne morejo družiti v živo.
  • Tudi za najstnike velja, da imajo zadolžitve. Vztrajajte, da jih izvajajo, kljub njihovemu uporništvu.
  • Omejujte čas, ki ga preživite na socialnih omrežjih ali pri gledanju TV, predlagam, da se rajši posvetite raznim družabnih igram ali skupni telovadbi, ki služi ljubečemu povezovanju vseh družinskih članov.
  • Za vse nas je tale čas karantene povsem nova izkušnja. Potegnimo iz nje kar se da pozitivnega.
  • Odnosi so temelj našega bivanja. Bodite pozorni na lastne misli in občutenja, to je odnos do sebe.
  • Bodite sočutni do partnerja ali partnerke, poslušajte ga/jo in nudite oporo in razumevanje.
  • Ko začutite, da je vaš otrok v stiski, da objemite in mu dajte občutek varnosti in pripadnosti.

Izražajte torej ljubezen in pozitivno glejte tudi na nove izzive, ki so pred nami. S tem, ko smo optimistično naravnani, med drugim znižujemo nivo stresa v telesu. Tako mu omogočamo, da akumulira potrebno energijo, ki jo bomo potrebovali pri gradnji nove prihodnosti, ki nas čaka, ko bo nevarnost mimo. Stopimo skupaj pogumno in ljubeče.

Melita Kuhar

Vsak izmed nas ima svojo zgodbo

Melita je univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja in diplomirana socialna delavka. Svojo Svetovalnico vodi več kot desetletje. Je avtorica štirih knjig: Iskreno o partnerstvu, Iskreno o vzgoji otrok in najstnikov, Iskreno o intimnosti in Iskreno o osebni rasti.

Je mama uspešne študentke, ki sicer študira v tujini, a se je v temle času preizkušnje za vse nas uspešno vrnila v domovino in opravlja izpitne obveznosti na daljavo. S svojimi pozitivnim pristopom lajša dvome in stiske mnogim od nas, vodi svetovanja online, po skypu in nadaljuje z ozaveščanjem, da je ravno v tehle časih izjemno pomembno biti strpen, spoštljiv, solidaren in sočuten.

 

ODGOVORNI DANES, SKRB MANJ JUTRI

Vas zanima sklenitev ali podaljšanja zavarovanja? Imate vprašanje? Izpolnite obrazec in kontaktirali vas bomo.




    To spletno mesto je zaščiteno z reCAPTCHA in Googlom. Veljata pravilnik o zasebnosti in pogoji storitve.


    Ključne besede:




    Bodite obveščeni prvi

    [sibwp_form id=1]