Imate bolečino v trebuhu? Ste pogosto napihnjeni ali zaprti? Morda ni razlog le preveč stresa, morda se zadaj skriva resno zdravstveno stanje, ki zahteva kakovostno zdravniško obravnavo.
Ultrazvok trebuha, ki se mu reče tudi ultrazvok abdomna, je hitra, varna in neboleča preiskava pri kateri zdravnik z ultrazvočno sondo ter visokofrekvenčnimi zvočnimi valovi ustvarja slike organov in žil v trebušni votlini. Pomembno vlogo ima lahko tudi v preventivi življenje ogrožajočih stanj.
Bolečina v trebuhu ni edini razlog za ultrazvok abdomna …
Ker se z ultrazvokom trebuha lahko diagnosticira raznolika zdravstvena stanja, so tudi simptomi in znaki s katerimi se ti prezentirajo raznoliki. Ultrazvok trebuha morda potrebujete, če občutite:
- Bolečine v trebuhu;
- Napihnjenost;
- Slabost ali bruhanje;
- Otipljivo maso;
- Zlatenico;
- Težave z odvajanjem vode, kot sta pekoč občutek ali bolečina;
- Težave z odvajanjem blata, kot je zaprtost;
- Drugo.
Vsekakor se ultrazvok trebuha naredi pri bolnikih s klinično sliko anevrizme trebušne aorte, kot je:
- Globoka, stalna bolečina v trebuhu;
- Pridružene bolečine v hrbtu;
- Občutek utripa srca v bližini popka.
Skrb za zdravje in preventiva sta ključna za ohranjanje dobrega počutja, pri čemer je pomemben korak tudi vnaprej izbrano kakovostno zdravstveno zavarovanje. Z našim zavarovanjem PRVA Zdravje sodelujemo s 170 zasebnimi zdravstvenimi ustanovami, med katerimi je tudi NYD Klinika, ki združuje vrhunske strokovnjake iz različnih medicinskih področij, najsodobnejšo tehnologijo in celosten pristop k pacientu.
V letu 2025 skupaj Z NYD Kliniko ekskluzivno predstavljamo serijo člankov, ki bodo poudarili pomen skrbi za naše zdravje, preventivnih pregledov in pravočasnega ukrepanja.
Kdaj se zdravnik odloči za ultrazvok trebuha?
Nekatere najpogostejše indikacije zaradi katerih bo zdravnik izvedel ultrazvok trebuha so:
- Bolečine v trebuhu.
Bolečine v trebuhu so lahko posledica številnih vzrokov, kot so vnetje slepiča, žolčni kamni, divertikulitis, tumorji, ciste na jajčnikih in podobno. Nekateri med njimi so lahko urgentne narave in zahtevajo hitro ukrepanje. Ultrazvok trebuha pomaga odkriti pravega. - Prebavne težave.
Z ultrazvokom trebuha se lahko pregleda organe prebavnega sistema, kot so želodec, jetra, žolčnik in trebušna slinavka. Odstopanja od normalnega lahko kažejo na bolezensko stanje posameznega organa. - Nosečnost.
Ultrazvok trebuha se pogosto uporablja za spremljanje rasti ploda med nosečnostjo, preverjanje zdravja ploda in odkrivanje morebitnih nepravilnosti. - Spremljanje zdravljenja.
Ultrazvok se lahko uporablja za spremljanje zdravljenja že obstoječih bolezni, kot so rakava obolenja, ciroza jeter ali vnetje trebušne slinavke.
Katera bolezenska stanja se lahko diagnosticirajo z ultrazvokom trebuha? Od bolezni prostate do bolezni spolnih organov
Ultrazvok trebuha lahko pomaga diagnosticirati bolezni različnih organov, kot so bolezni jeter na primer hepatitis, ciroza, zamaščenost, tumorji, kamni in ciste; bolezni žolčnika na primer žolčni kamni in polipi v žolčniku; bolezni trebušne slinavke na primer pankreatitis in tumorji trebušne slinavke; bolezni želodca na primer rakava obolenja; bolezni črevesja na primer divertikulitis in tumorji; bolezni sečil na primer ledvični kamni, ciste na ledvicah, tumorji ledvic in vnetje mehurja; bolezni prostate na primer povečana prostata in rak prostate; bolezni jajčnikov kot so benigni ali maligni tumorji in bolezni abdominalnih žil, torej aorte in spodnje vene kave, kot je anevrizma trebušne aorte.
Katere so glavne prednosti ultrazvoka trebuha?
Ultrazvok trebuha ima številne prednosti v primerjavi z drugimi diagnostičnimi preiskavami. Gre za neinvazivno preiskavo, ki zdravje trebušne votline in njenih organov preveri preko stika sonde in gela s posameznikovo trebušno steno. Potrebni niso nobeni vbodi ali rezi. Poleg tega je ultrazvok trebuha varna preiskava, ki za svojo izvedbo ne uporablja sevanja. Zaradi svoje varnosti se lahko uporablja tudi pri nosečnicah. Med postopkom izvedbe ultrazvoka trebuha pacient načeloma ne čuti bolečin. Nelagodje lahko v nekaterih primerih nastane zaradi same občutljivosti trebušnega področja na pritisk sonde, vendar je to posledica preiskovanega bolezenskega stanja. Ultrazvok trebuha običajno traja nekje 30 minut, rezultati pa so na voljo takoj. Natančen čas trajanja preiskave bo odvisen od posameznika in njegovega zdravstvenega stanja. V urgentnih primerih se lahko rezultate dobi že v nekaj minutah. Ultrazvok trebuha je široko dostopen in cenovno ugoden. Dandanes obstajajo tudi prenosljive sonde s tabličnim monitorjem.
Ultrazvok trebuha kot preventivna preiskava?
Ultrazvok trebuha se lahko uporablja tudi kot preventivna preiskava, zlasti pri ljudeh s povečanim tveganjem za določene bolezni, kot so rakava obolenja ali anevrizma trebušne aorte.
Anevrizma trebušne aorte je razširitev dela aorte, ki teče od srca skozi sredino prsnega koša in trebušne votline. To je največja žila v telesu, ki lahko povzroči smrtno nevarno krvavitev, če poči. Anevrizma trebušne aorte poveča tveganje za rupturo aorte. Zgodnja diagnoza anevrizme lahko pomaga pri hitrejšem obvladovanju in zdravljenju. Preventivni ultrazvočni pregled trebušne aorte se priporoča:
- moškim med 60. in 85. letom starosti, zlasti če so kadilci;
- ženskam med 60. in 85. letom, ki imajo dodatne dejavnike tveganja za srčno-žilne bolezni, kot so povišan krvni tlak, debelost, sladkorna bolezen;
- vsem osebam, starejšim od 50 let, katerih bližnji sorodniki imajo anevrizmo aorte.
Preventivni ultrazvočni pregled se prav tako priporoča ljudem z družinsko zgodovino raka trebušne slinavke ali jeter, za zgodnje odkrivanje teh bolezni.