Novice  

Kapitalski trgi maj 2023



Komentar dogajanja na finančnih trgih obrestne mere

Maja je globalni delniški indeks MSCI World porasel za 2,7 % (v EUR), pri čemer so tečaji delnic v ZDA dosegli nadpovprečno rast (S&P 500; +4,2 % v EUR), v  zelenem območju so zaključile tudi naložbe na trgih v razvoju (MSCI EM; +1,9 % v EUR ), izgubam pa se niso izognile evropske delniške naložbe (Stoxx Europe 600; -2,5 %). Pretekli mesec je postregel s pestrimi makroekonomskimi podatki, ki so poudarili razlike med proizvodnim in storitvenim sektorjem ter naslikali mešano sliko svetovnega gospodarstva. PMI storitvenega sektorja v ZDA je dosegel najvišjo vrednost v zadnjih 13 mesecih (55,1), medtem ko sta evrsko območje in Združeno kraljestvo prav tako poročala o storitvenih PMI indeksih nad 55. Po drugi strani pa je proizvodni PMI v evroobmočju padel na 44,8, kar je najnižja vrednost v treh letih, tako ZDA kot Združeno kraljestvo pa sta ostala pod pragom 50, kar kaže na krčenje proizvodne aktivnosti. Kljub robustnemu trgu dela v ZDA in Evropi, visoka osnovna inflacija še naprej predstavljala velik izziv. Posledično so ameriška centralna banka (Fed), Evropska centralna banka (ECB) in Britanska centralna banka (BoE) na svojih majskih zasedanjih zvišale ključne obrestne mere za dodatnih 25 bazičnih točk.

Fed je na seji v začetku maja pričakovano potrdil 10. zaporedno zvišanje obrestne mere, ki se zdaj giblje med 5,00% in 5,25%. Predsednik Feda Jerome Powell je v svojem govoru nakazal, da se dvigi obrestnih mer v tem ciklu bližajo koncu. Donosnost 10-letnih ameriških državnih obveznic je ostala razmeroma stabilna, kar nakazuje, da je bil dvig obrestnih mer pričakovan. Inflacija v ZDA se je na letni ravni znižala z 5,0 % v marcu na 4,9 % v aprilu, pri čemer se je znižala tudi osnovna inflacija (brez cen energije in hrane), in sicer za 0,1 odstotne točke na 5,5 %. Stopnja brezposelnosti je aprila padla na 3,4 %. Pogajanja o zvišanju zgornje meje dolga so prevladovala na naslovnicah, na koncu pa je bil dosežen dogovor med ameriškim predsednikom Joejem Bidnom in predsednikom predstavniškega doma Kevinom McCarthyjem, kongres pa je zakon potrdil zadnji dan maja.

Maj je minil tudi v znamenju četrtletnih objav poslovnih rezultatov ameriških družb. Za rast indeksa S&P 500 je letos zaslužno predvsem 10 najboljših ameriških podjetij po tržni kapitalizaciji. Velika tehnološka podjetja so presegla širši trg zaradi pozitivnih napovedi in pričakovanj vlagateljev v umetno inteligenco. Samo indeks polprevodniškega sektorja se je maja povečal za več kot 24 %. Predvsem Nvidia, znana po svojih grafičnih karticah in njihovem izjemnem potencialu na področju umetne inteligence, je presegla tržno kapitalizacijo tisoč milijard (bilijon) ameriških dolarjev in se pridružila elitnemu klubu devetih podjetij, ki so dosegla ta mejnik. Apple je prav tako presegel pričakovanja analitikov glede prihodkov in dobička, pri čemer je upad prodaje iMacev in iPadov nadomestil z visoko prodajo iPhonov.

V nasprotju s pozitivnim razpoloženjem na trgih v ZDA so evropski vlagatelji imeli manj razlogov za navdušenje nad makroekonomskimi objavami na stari celini. Inflacija v evroobmočju se je aprila glede na marec nekoliko zvišala (7,0 %), medtem ko je osnovna inflacija ostala zgodovinsko visoka pri 5,6 %. Kot je bilo pričakovano, je ECB na zasedanju v začetku maja zvišala vse tri ključne obrestne mere za 25 bazičnih točk, tako da trenutna depozitna obrestna mera znaša 3,25 %. Predsednica ECB Christine Lagarde je nakazala, da so nadaljnji dvigi obrestnih mer vključeni v osrednji scenarij banke. Inflacija v Združenem kraljestvu je aprila ostala visoka, kljub občutnemu znižanju z 10,1 % na 8,7 % na letni ravni. Posledično se je tudi tamkajšnja centralna banka BoE odločila zvišati obrestne mere za 25 bazičnih točk, s čimer je trenutna obrestna mera dosegla 4,5%. Maja je novica o tehnični recesiji v Nemčiji prišla na naslovnice. Nemški bruto domači proizvod se je namreč po 0,5-odstotnem krčenju v zadnjem četrtletju prejšnjega leta, v prvih treh mesecih tekočega leta zmanjšal za 0,3 %.

Gibanje borznih indeksov*sprememba / pretekli mesecletos (do 31. 5. 2023)
Evropa (STOXX Europe 600 )-2,52 %8,24 %
ZDA (S&P 500)4,15 %10,40 %
Svetovni razviti trgi (MSCI World)2,26 %9,27 %
Trgi v razvoju (MSCI Emerging Markets)1,95 %1,74 %
Slovenija (SBITOP Index)-1,44 %16,22 %
USD/EUR-2,99 %-0,15 %
* cenovni indeksi v EUR, vir: Bloomberg

Donosnost državnih obveznic31. 5. 202331. 12. 2022
10 - letna slovenska državna obveznica3,16 %3,78 %
10 - letna nemška državna obveznica2,28 %2,57 %
10 - letna ameriška državna obveznica3,64 %3,87 %