Medijska hiša Delo je v tem tednu s konferenco na GZS zaokrožila večmesečno poslovno kampanjo Zdravje 2023: Pogled v zdravstvo prihodnosti. Tudi letos smo bili v PRVI veliki pokrovitelj in pomemben soustvarjalec kampanje, ki zagotavlja vpogled v napredne zdravstvene pristope in poskuša odgovoriti, kako uspešne rešitve ustrezno prilagoditi in vgraditi v slovenski zdravstveni sistem.
Ob tem ko vse deležnike zanima, katere korake bo za nadaljnjo smer slovenskega zdravstva prihodnosti naredila vlada, je bil eden glavnih zaključkov letošnjega srečanja, da mora biti zdravstvo dostopno in uporabnikom prijazno. Vsi si želimo krajših čakalnih dob, čim hitrejše obravnave, zgodnje in prave diagnoze ter najsodobnejših diagnostičnih in terapevtskih postopkov.
Nataša Hajdinjak, predsednica uprave PRVE Osebne zavarovalnice je na prvem panelu konference poudarila: »Tehnologija bo globoko posegla v naš zdravstveni sistem, vendar se je ne smemo bati in jo upoštevati v celostni ureditvi zdravstvenega sistema in zdravja. Zdravje v Sloveniji se v zadnjem času ukvarja predvsem s tem, kako urediti dostopnost do zdravstvenih storitev takrat, ko jih potrebujemo.«
V zdravstvenih sistemih po Evropi je javno financiranega okrog 85 odstotkov, ostalo je tržno zdravstvo. Katera kombinacija zdravstvenega sistema pa je prava za Slovenijo? Udeleženci omizja so so bili enotni, da je temelj je stabilno, javno zdravstvo. Prof. dr. Petra Došenović Bonča, izredna profesorica na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani, je izpostavila: »Tržno zdravstvo bo vedno obstajalo, ne moremo ga preprečiti, lahko pa mu določimo mesto. Razvoj tržnega zdravstva nam vedno pove, kaj je narobe v javnem.«
Reportažo s konference lahko preberete v današnjem časopisu Delo, posnetek prireditve pa si lahko ogledate na povezavi.